Gdzie jest malarstwo?

06 lipca 2012 - 15 września 2012

     Od lipca do września w Galerii aTAK prezentowany będzie wybór artystów najmłodszego pokolenia z Pracowni Przestrzeni Malarskiej Leona Tarasewicza i Pawła Susida na Wydziale Sztuki Mediów i Scenografii Akademii Sztuk w Warszawie, dokonany przez Leona Tarasewicza – kuratora wystawy. "Malarstwo zawsze było i jest z człowiekiem – od zarania jego istnienia, od jego pierwszej plastycznej ingerencji w otaczający świat. Jest tak naturalne, jak oddychanie, chodzenie, miłość. Jest tym pierwszym, dziewiczym gestem opisującym rzeczywistość, wcześniejszym niż mowa czy pismo. Już jako dzieci badamy świat za pomocą kolorów, obrazów, a dopiero później, w szkole, uczą nas posługiwania się alfabetem, w pewien sposób pozbawiając nas wolności i samodzielności. Tak naprawdę każdy z nas potrafiłby malować, gdyby kontynuował rozpoczętą w szkole edukację plastyczną. Oczywiście nie oznacza to, że każdy byłby artystą malarzem. Podobnie jak nie każdy, kto zna zasady pisowni, może zostać pisarzem czy poetą. To myśl i przekaz intelektualny są najważniejsze w twórczości, a nie sposoby ich przedstawiania.

W dzisiejszych czasach powstało tak wiele różnych środków przekazu, które wzbogaciły współczesnego artystę o nowe możliwości kreowania własnego dzieła, że wybór jednego z nich – tego najlepszego i najbardziej odpowiedniego – okazuje się niezwykle trudny. A niestety, skierowanie uwagi na atrakcyjne medium, a nie na przekaz artystyczny, bywa obecnie podstawowym błędem młodych twórców, którzy mają mylne przekonanie, że to właśnie nowoczesne media tworzą nowoczesną sztukę. Trzeba zaznaczyć, że wybitni artyści, tacy jak Michał Anioł, już w przeszłości cechowali się multimedialnością i wykorzystywali w swojej twórczości różne techniki. Duża liczba oferowanych form przekazu oraz pozorna łatwość korzystania z nich mogą rodzić wątpliwości, czy pozostanie przy tradycyjnej gałęzi sztuk plastycznych, jaką jest malarstwo, posiada jeszcze sens. Takie wątpliwości będą pojawiać się coraz częściej – nastąpił zbyt szybki rozwój technologii, a my nie jesteśmy w stanie za nim nadążyć i go opanować. Dlatego tak ważne okazuje się dokonanie właściwego wyboru i dopasowanie medium do własnej artystycznej wypowiedzi.

Malarstwo, mimo ciągłej krytyki, w każdym okresie historycznym znajdowało swoje miejsce. Proroctwom o szybkim jego zgonie zaprzeczały kolejne pokolenia twórców – Gruppa, Grupa Ładnie, "zmęczeni rzeczywistością". Zostawiły one trwałe ślady – obrazy, które stanowią dziś znakomite przykłady polskiej sztuki współczesnej, a co więcej zaczynają współtworzyć jej nowy kanon. Jeszcze nigdy polscy malarze nie mieli tak dużego wpływu na rozwój sztuki europejskiej.

Od początku istnienia Pracowni Przestrzeni Malarskiej na Wydziale Sztuki Mediów i Scenografii warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych szukałem wraz z Pawłem Susidem rzeczywistego we współczesności miejsca dla malarstwa. Mając na uwadze walory innych mediów, staraliśmy się znaleźć taki język, który będzie niemożliwy do zastąpienia innymi technologiami. Ten dziewiczy, kolorowy znak wykonany ręką malarza okazuje się podstawowym i niezbędnym elementem pracy młodego artysty. Twórcy, którzy właśnie z malarstwem wiążą swoje życie, starają się znaleźć dla niego nową przestrzeń. Dlatego dziś pokazujemy Państwu wybranych autorów, którzy uczestniczą z nami w tej twórczej podróży. Nie ma tu ostatecznej odpowiedzi na pytanie, gdzie jest malarstwo. Ale to właśnie dzięki kuszącej niepewności jest ono nadal tak pociągające, świeże, obiecujące. Tak bardzo, że pozostajemy mu wierni."

tekst prof. Leona Tarasewicza kuratora z katalogu do wystawy.

 

 

FaLang translation system by Faboba