Artur Nacht-Samborski. Dotyk abstrakcji

11 października 2007 - 07 grudnia 2007

Wystawa jest wyjątkową okazją do zapoznania się z nieznanym dotychczas szerszej publiczności abstrakcyjnym wątkiem twórczości Artura Nachta-Samborskiego - jednego z klasyków polskiej sztuki nowoczesnej. Artysta rozpoznawalny przede wszystkim jako autor martwych natur z fikusami, aktów, oraz portretów tworzył również prace nieprzedstawiające, aczkolwiek głęboko zakorzenione w realności.

Większość z barwnych kompozycji malarskich, będących swoistym zapisem widzenia artysty, zbudowana jest w oparciu o organiczne i ekspresyjne formy. Na wystawie można zobaczyć również nielicznie zachowane rysunki i kompozycje o rodowodzie konstruktywistycznym.

Ekspozycja obejmuje ponad siedemdziesiąt prac, wśród nich prace olejne, akwarele, gwasze i rysunki, które w większości są własnością rodziny artysty i pochodzą z depozytu Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Wystawie towarzyszy bogato ilustrowany katalog z tekstem prof. Waldemara Baraniewskiego, wstępem Krzysztofa Musiała, tekstem Hanny Sachs i Romana Wachsa przybliżającym sylwetkę Artura Nachta-Samborskiego jako człowieka, członka rodziny i artysty. Kalendarium życia i twórczości malarza opracował Aleksander Miklaszewski.

Artur Nacht-Samborski urodził się w 1898 w Krakowie, zmarł w 1974 w Warszawie. Studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem Józefa Mehoffera i Wojciecha Weissa, następnie u Felicjana Szczęsnego-Kowarskiego i Józefa Pankiewicza. Artysta zaliczany jest do najwybitniejszych polskich kolorystów z grupy Komitetu Paryskiego. Był profesorem Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 1959 roku malarstwo artysty prezentowane było na Biennale w Wenecji.

Kurator wystawy: Jerzy Wojciechowski.

 

FaLang translation system by Faboba