Piotr Potworowski. Prace na papierze.

27 września 2014 - 28 lutego 2015

Tadeusz Piotr Potworowski (1898 – 1962) należy do grona najwybitniejszym artystów powojennej sztuki polskiej. Jego twórczość, która w połowie powstała na emigracji w Wielkiej Brytanii, w znaczący sposób wpłynęła na kolejne pokolenia rodzimych malarzy. Autor znany jest przede wszystkim z fascynujących pejzaży, które w dojrzałej fazie twórczości stanowiły fenomeny i świadczyły o unikalnym przetworzeniu inspiracji płynących z natury w formy abstrakcyjne.

Wystawa w Galerii aTAK prezentuje wybór ponad stu prac na papierze, które należą do rodziny artysty i większość z nich wcześniej zdeponowana była w Muzeum Narodowym w Warszawie. Prace na rozmaitym papierze, wykonane tuszem, ołówkiem, kredkami, akwarelami pochodzą z okresu angielskiego i datowane są na czas od końca lat 40 do wiosny 1958 roku kiedy malarz powrócił na stałe do Polski.

Malarz nie wypuszczał szkicownika z rąk. W kajetach bądź na luźnych kartach rysował i notował codziennie, przy każdej okazji. Starannie dobierał materiały i środki aby wydobyć prawdę o modelu i uchwycić własne przeżycie.  Wybór prac na wystawę obejmuje kilka znakomitych autoportretów, wnętrza, martwe natury, akty i erotyki, a także pejzaże z Kornwalii i Włoch. Osobną grupę stanowią szkice do ukończonych i znanych obrazów jak Farma (1947-1948), Kręte schody w Wookey (1948),  Duet (1949) czy Siena (1955).

Większość prezentowanych prac nie była dotychczas pokazywana ani publikowana.

FaLang translation system by Faboba