Maciej Sieńczyk - Ilustracje do „Zemsty Jeżozwierza”

Wystawa trwa od 11 kwietnia do 19 maja 2019, ul. Dobra 56/66 - wernisaż odbędzie się 23 kwietnia o godz. 18.00

Wystawa została zorganizowana wspólnie przez Galerię aTAK i Bibliotekę Uniwersytecką w Warszawie aby uhonorować Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Prace będą eksponowane w foyer Biblioteki, na trzecim piętrze. Wernisaż odbędzie się 23 kwietnia o godz. 18.00 - w tym dniu obchodzone jest corocznie święto książki, organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich.
Wystawa ma na celu przybliżenie miłośnikom książek, i ogólnie szerszej publiczności, całego procesu ilustrowania książki. Zaprezentowanych zostanie na niej 13 ilustracji i tyleż rysunków przygotowawczych. Ponadto zobaczyć będzie można studia wstępne, projekty okładki, strony tytułowej, wyklejek, inicjałów, w sumie blisko pięćdziesiąt prac. Odsłony tego typu należą na pewno do rzadkości. Być może BUW jako pierwsza instytucja ukaże tak wszechstronnie pracę ilustratora nad książką.
„Zemsta Jeżozwierza" jest bajką skierowaną do nieco starszych dzieci. Autor w zabawny sposób opowiada w niej o przygodach odłamanego nosa Pinokia. Uwolniony od kukiełki Nos, „Nos sam dla siebie" wyrusza z rodzinnych stron w daleką podróż do krainy Bajdurzeń. Po drodze stawia czoła fikcji i rzeczywistości, odbierając jednocześnie drobne lekcje historii.
„Zemsta Jeżozwierza" została wydana w marcu 2019 roku w wydawnictwie Lampa i Iskra Boża, ilustracje do bajki powstawały niemal przez cały poprzedni rok.Na język włoski bajkę przetłumaczyła Anastazja Buttitta („La vendetta dell'Istrice") - projekt sfinansował Krzysztof Musiał.

Maciej Sieńczyk (ur. 1972) - rysownik, ilustrator, twórca komiksów i plakatów. Związany z miesięcznikiem „Lampa", galerią „Raster" oraz „Dwutygodnikiem", gdzie pisze felietony. Zilustrował m. in. książki „Wojna Polsko-Ruska pod flagą biało-czerwoną", „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku", „Paw królowej" Doroty Masłowskiej, „Filtry" Adama Wiedemanna, „Lubiewo" Michała Witkowskiego. Autor rysunków do czasopism „Przekrój", „Newsweek", „Polityka", „A4", „Wysokie obcasy", „Exklusiv" i innych. Wydał albumy komiksowe „Hydriola" (2005), „Wrzątkun" (2009) i „Przygody na bezludnej wyspie" (2012), a także powieść „Wśród przyjaciół" (2016). „Przygody na bezludnej wyspie" były nominowane do NIKE i znalazły się w finale tej nagrody za rok 2013.

Juri W (ur. 1965), autor „Zemsty Jeżozwierza" pragnie zachować anonimowość, dlatego też swoją książkę napisał pod pseudonimem. Juri W jest z wykształcenia historykiem sztuki. Literackim podnietom dawał upust w słuchowiskach realizowanych w Teatrze Polskiego Radia, dwa z nich zostały nagrodzone na międzynarodowym konkursie Prix Musical de Radio Brno (1986 – pierwsza nagroda; 1999 – druga nagroda).

FaLang translation system by Faboba