Fangor. Sztuka książki / the art of the book

9 grudnia 2021 - 26 lutego 2022

Wystawa „Fangor. Sztuka książki" jest pod każdym względem wyjątkową odsłoną twórczości jednego z najwybitniejszych przedstawicieli polskiej awangardy. Przedmiotem prezentacji jest projekt albumu wydanego w 2007 roku przez Galerię aTAK i Fundację Polskiej Sztuki Nowoczesnej pod tytułem „Fangor. Prace na papierze w kolorze", wyróżniony w tym samym roku nagrodą w 48. konkursie „Najpiękniejsze Książki Roku", organizowanym przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek.
Przygotowaną ekspozycją pragniemy uczcić przypadające w 2022 roku stulecie urodzin Artysty.

Wystawa jest nietypowa, gdyż pokazuje warsztat artysty, który zawsze skrupulatnie realizował swoje projekty, dbając o najdrobniejszy detal na różnych etapach pracy. Przygotowując się do wydania albumu ze swoimi kolorowymi rysunkami Wojciech Fangor urzeczywistniał swój zamysł, wykonując miniaturowe repliki swych prac na papierze. W sumie wykonał ponad 300 rysunków. Powtarzają one jego własne kompozycje z lat 1948-2006. Rysunkowe miniatury były nanoszone bezpośrednio na ręcznie wycięte karty niewielkiego formatu książki, bądź też na nie naklejone.

W tej mikroskali artysta perfekcyjnie zawarł ideę swojego pomysłu na album. Późniejszy skład komputerowy został dokonany również pod bezpośrednim nadzorem Fangora. Powtarza on niezwykle wiernie układ i kolorystykę projektu. Możliwość porównania obu tych bytów, projektu i zrealizowanej książki, jest okazją do skonfrontowania się z faktem odchodzenie pewnej epoki, gdy praca nad książką, a książką artystyczną w szczególności, była twórczym, manualnym wyzwaniem.

Dzięki wystawie widz będzie miał okazję zapoznać się z rozwojem sztuki Wojciecha Fangora, prześledzić jej różne okresy, od socrealistycznych, niepoprawnych formalnie początków, po fascynację op-artem i późniejszy powrót do figuratywności w różnych konwencjach.

Kurator: Jerzy Wojciechowski

Patron honorowy
Polskie Towarzystwo Wydawców Książek

Patron medialny
Artinfo.pl
TVP Kultura

FaLang translation system by Faboba