Artur Nacht-Samborski (1898-1974) – Akty

26 maja - 29 lipca 2023

W przededniu 125 rocznicy urodzin Artura Nachta-Samborskiego Galeria aTAK zaprasza na kolejną wystawę jego malarstwa i rysunku. Tym razem w kameralnej odsłonie oglądać możemy akty tego wybitnego artysty i pedagoga. Na ekspozycji zobaczymy zarówno obrazy i rysunki nigdy dotąd nie oglądane publiczne jak i prace znane z muzeów. Są wśród nich i te bardzo rzadkie z okresu przed II wojną światową.

Artur Nacht-Samborski był uczniem Wojciecha Weissa, niedoścignionego mistrza aktu. Nie dziwi więc, że u początku artystycznej drogi, a i później, temat ten był ważny w jego twórczości. Znamy wyłącznie jego akty kobiece, malował i rysował je przez całe życie.

Akty te są bardzo osobistym spojrzeniem na fenomen ciała kobiety. Artysta już w latach studenckich pisał o swoim malowaniu, że stara się „znaleźć najkrótszą i najprostszą drogę od siebie do obrazu". Ta deklaracja tłumaczy uproszczenia, malarską syntezę; w procesie twórczym jego akt się uogólniał, „nachtywizował", scalał, podporządkowywał swą cielesność dyktatowi farb, spontanicznym ruchom pędzla, artystycznej intuicji.

Artur Nacht-Samborski, zaliczany obecnie do klasyków współczesnego polskiego malarstwa, za życia nie często pokazywał swoje obrazy. Zawsze był jednak obecny na wystawach kapistów przed 1939 rokiem, a po wojnie zapraszany do udziału w zbiorowych prezentacjach sztuki polskiej XX wieku w kraju i za granicą oraz dostępny w kolekcjach i na stałych ekspozycjach muzealnych. W 1958 roku uczestniczył w XXIX Biennale w Wenecji.

Odwiedzający do końca lipca Galerię aTAK zobaczą pięćdziesiąt prac wybranych przez kuratora Jerzego Wojciechowskiego z depozytu w Muzeum Narodowym w Poznaniu i udostępnionych przez rodzinę malarza oraz kolekcjonerów prywatnych.

Obecna wystawa Artura Nachta-Samborskiego to już druga w tym roku – po pokazie prac na papierze Józefa Czapskiego – prezentacja w tym miejscu twórczości członka Komitetu Paryskiego, którą Galeria aTAK pragnie uczcić 100 lecie powstania Grupy K.P.

Patronat
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie

Patroni medialni
TVP Kultura
Artinfo.pl
Niezła Sztuka

FaLang translation system by Faboba