Stanisław Baj – To jedno miejsce

15 lutego - 20 kwietnia 2024

„To jedno miejsce" jest czwartą wystawą malarstwa Stanisława Baja w Galerii aTAK. Od pierwszej, w 2011 roku, minęło kilkanaście lat. Miałem w tym czasie możliwość dość dobrze poznać artystę. Profesor Baj zapraszał mnie do swojego domu nad Bugiem, spędziliśmy też razem miesiąc na zorganizowanym przeze mnie dla jego studentów plenerze w Toskanii. We Włoszech z zaciekawieniem przyglądałem mu się przy pracy, zwłaszcza kiedy malował, sam z siebie, dwa moje portrety, które, uważam, są niezwykle trafione; rozpoznaję w nich siebie bardziej niż w lustrze.

Pragnę podkreślić, że wszystkie dotychczasowe prezentacje obrazów Baja w Galerii aTAK cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. W przypadku pierwszej wystawy trzeba było zrobić dodruk katalogu, a przy ostatniej musieliśmy dodać kilkanaście nowych prac ujętych w specjalnie wydanym aneksie!
Droga do takiej popularności nie była ani łatwa, ani szybka. W przeciwieństwie do artystów, których gwiazda rozbłyskuje nagle (i często szybko ciemnieje), Baj na swój obecny sukces pracował długie lata, nie ulegając żadnym wpływom, modom czy trendom. Nigdy nie szedł na skróty. Zawsze był wierny sobie, swojej artystycznej wizji i taki pozostał do dzisiaj. (...)
Czy obecnie, będąc u szczytu popularności, zmienił się? Czy osiadł na laurach? Absolutnie nie! Dalej każdą wolną chwilę spędza nad swoją rzeką, dalej maluje to jedno miejsce, które przecież nigdy nie jest takie samo; ono za każdym razem inaczej wygląda – w naturze, a więc i na płótnie.

Krzysztof Musiał

Patron
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie

Patroni medialni
Artinfo.pl
Niezła Sztuka

FaLang translation system by Faboba