Promocja książki "Janusz Jaremowicz. Z galerii sensów. Wybór tekstów o sztuce".

21 stycznia 2011, godzina 18:00

21 stycznia 2010, w sali multimedialnej Zachęty Narodowej Galerii Sztuki, miała miejsce prezentacja książki wydanej przez Fundację Polskiej Sztuki Nowoczesnej "Janusz Jaremowicz. Z galerii sensów. Wybór tekstów o sztuce".

Na wieczorze promocyjnym gościliśmy wielu krytyków i artystów, którzy osobiście znali Jaremowicza, m.in. Tadeusz Dominik. Spotkanie poprowadziła Magdalena Sołtys, redaktorka i pomysłodawczyni publikacji, prywatnie siostrzenica krytyka. Do zaprezentowania tekstów zostali zaproszeni profesorowie warszawskiej ASP – Anna Lewicka-Morawska oraz prorektor Akademii Sztuk Pięknych, Stanisław Baj (któremu Jaremowicz poświęcił jeden ze swoich esejów).

Janusz Jaremowicz: pisał o współczesnych polskich plastykach w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Żywił przekonania, które najlepiej oddają jego własne słowa: Sztuka przynosi zawsze jakąś filozofię. Szczegółowe przedstawienia odniesione są do nadrzędnej całości, dzięki czemu możliwe jest orzekanie o bycie. Sztuka głosi chwałę świata lub jego potępienie. Nieraz stawia temu światu warunki na to, aby mógł on zasłużyć na chwałę, czasem oddaje jego wieloznaczność, jego pokrętność, która wymyka się prostej akceptacji lub odrzuceniu...Powiem tylko, że starałem się, odczytując sensy scalać je z humanistycznym uniwersum, w którym żyjemy, w którym warto żyć! Książka "Z galerii sensów. Wybór tekstów o sztuce" opowiada o takich artystach jak Tadeusz Dominik, Jan Dobkowski, Władysław Hasior, Jan Lebenstein, Zbigniew Makowski, Jerzy Nowosielski, Roman Opałka, Jacek Sienicki, Henryk Stażewski, Franciszek Starowieyski, Józef Szajna, Leon Tarasewicz, Jan Tarasin i o wielu innych.

FaLang translation system by Faboba