Bogusaław Bachorczyk 'Prosimy nie strzelać / Please don’t shoot'

 

wernisaż: 11 czerwca 2015
Opening: June 11th 2015
wystawa czynna: 12 czerwca - 31 lipca i 1 - 19 września 2015
Exhibition open: June 12th - July 31st and September 1st - 19th 2015

Bogusław Bachorczyk (ur. 1969) - malarz, bricoleur, rzeźbiarz, fotografik, twórca filmów – w roku bieżącym stworzył znakomity cykl obrazów Bohaterzy, inspirowany tematem wojny. Każdy obraz jest dedykowany wybitnej jednostce, która musiała się mierzyć z nieprzyjaznym światem. Dedykacje te są zaszyfrowane w tytułach. Ponieważ tematyka wojenna i militarna – swoiście przetworzona - fascynuje artystę od dawna, pokaz najnowszych obrazów zostanie rozwinięty o starannie wyselekcjonowane prace z lat ubiegłych (obrazy i fotografie), które też w większości nie były eksponowane.

Tytuł wystawy jest cytatem z okresu „dziwnej wojny" (drôle de guerre) z początku II wojny światowej. „Prosimy nie strzelać. My nie strzelamy" - było to hasło żołnierzy francuskich, którzy nie chcieli brać udziału w wojnie. Jak podaje wikipedia, "w odpowiedzi po stronie niemieckiej pojawiał się napis – >Jeśli wy nie strzelacie, to i my nie będziemy strzelać<, często po obu frontach sadzono marchewki lub obrzucano się ulotkami propagandowymi". Sytuacja na linii frontu była tragikomiczna i odpowiadała nastrojom żołnierzy, wyczerpanych samym wspomnieniem I. wojny światowej i nie chcącym walczyć za Gdańsk. „Dziwna wojna" jest inaczej oceniana w polskiej historiografii. Wychodzimy jednak z założenia, że każda wojna jest dziwna i nieludzka, gdy się na nią popatrzy nie z perspektywy sztabów wojennych, lecz jednostki zmuszonej do zabijania w imię niekoniecznie własnych idei i celów. Powtarzając w tytule wystawy hasło Prosimy nie strzelać, podkreślamy wartość postaw antywojennych, pacyfistycznych, indywidualistycznych, które jednostkę wielokrotnie konfliktują z przyjętymi społecznie normami i celami.

Tak potraktowany temat wojny stale i twórczo angażuje Bogusława Bachorczyka, który go przetwarza, dramatyzuje, bawi się nim. Zna go z rodzinnych opowieści, od strony dziecięcych zabaw w żołnierzy, efektownej ikonografii militarnej oraz rozlicznych tekstów kultury, do których sięga z dezynwolturą artysty obdarzonego bujną wyobraźnią, erudycją, zręczną techniką i zarazem mającego potrzebę buntu wobec tego, co zagraża jednostce i ją ogranicza (w sensie społecznym i prywatnym). Wojna u Bachorczyka rozgrywa się na wielu polach – tę wielość odnajdujemy w jego dziełach.

kuratorka wystawy: Anna Baranowa

FaLang translation system by Faboba