Łukasz Korolkiewicz. Peryferie

17 maja - 27 lipca 2013

Wystawa obrazów Łukasza Korolkiewicza z lat ostatnich nosi tytuł –  Peryferie.

Peryferie znajdują się na obrzeżu, daleko od centrum, wydają się mniej istotne, nie zwracają niczyjej uwagi...

Tytuł ten, w zamierzeniu malarza, jest wyrazem jego postawy artystycznej; on sam uważa, że jego sztuka jest ze swej natury peryferyjna, w tym sensie, że odnosi się do sfery prywatnej, w dużej mierze autobiograficznej.

Uważne spojrzenie Korolkiewicza zatrzymuje w kadrze obrazu te wizualne aspekty rzeczywistości wokół nas, które same z siebie wydają się często nieciekawe, pozbawione znaczenia, niekiedy wstydliwe w swym ubóstwie i szarości. Pod pędzlem artysty nabierają nieoczekiwanej ekspresji, uwodzą oko sugestywnością malarskiej magii, jakby na przekór wybranym motywom.

Niekiedy scenerią obrazów staje się domowe wnętrze, w którym zaskakujące obiekty: jakieś dziwaczne bibeloty i sterane zabawki wchodzą w sekretne relacje pomiędzy sobą, i z melancholijnym reżyserem tych ironicznych i poetyckich aranżacji, którym jest sam artysta.

W tym malarskim świecie kolor i światło kreują całą gamę emocjonalnych klimatów, które składają się na jedyny w swoim rodzaju charakter obrazów Łukasza Korolkiewicza –   melancholijny i niejednoznaczny. Obrazy przywoływane przez malarza budzą niepokój poprzez znamienne dla jego sztuki niedopowiedzenie, zatrzymanie wizji na granicy pomiędzy realnością i imaginacją. Odwołują się do sfer podświadomości, do tego, co ukryte, do naszych własnych psychicznych peryferii.

 

Kinga Kawalerowicz kurator wystawy

 

 

Patroni medialni:

http://archiwum.ck.art.pl/a/images/091112011135091020041040logo-artinfo-www.jpg  http://exit.art.pl/fileadmin/static/img/logo.gif

 

 

 

FaLang translation system by Faboba