Włodzimierz Jan Zakrzewski. Linia i kreska. Obrazy i prace na papierze z lat osiemdziesiątych

26 listopada 2010 - 22 stycznia 2011

Lata osiemdziesiąte są najmniej rozpoznanym etapem twórczości Włodzimierza Jana Zakrzewskiego. Absolwent warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych - dyplom w pracowni prof. Krystyny Łady Studnickiej w roku 1970. Artysta stawiający na malarstwo w czasach dominacji refleksji konceptualnej i poszukiwań nowych mediów.

Po dekadzie lat siedemdziesiątych, poszukiwaniu własnej drogi twórczej, po kilku wystawach zbiorowych i indywidualnych w roku 1981 wyjeżdża na kilka miesięcy do USA. Historia zatrzymuje tam artystę na około dwadzieścia lat.
W USA konstytuuje się indywidualna poetyka Włodzimierza Jana Zakrzewskiego – to abstrakcja geometryczna – odczytywana przez krytykę amerykańską jako odniesienie do konstruktywizmu i myśli twórcy suprematyzmu Kazimierza Malewicza. Artysta maluje a przede wszystkim rysuje. To właśnie rysunek zdominował tę dekadę. Niewielkie prace najczęściej 20x20 cm, były z jednej strony dziełami skończonymi z drugiej szkicem koncepcyjnym do obrazu olejnego.
Galeria aTAK pokaże po raz pierwszy w Polsce najważniejsze dokonanie Zakrzewskiego w tej poetyce – Wielki rysunek z roku 1986. Dzieło składa się z 49 części, ukazuje całokształt poszukiwań artystycznych Zakrzewskiego. Najwcześniejsza praca pochodzi z roku 1979, czarnobiały poliptyk namalowany w Warszawie zapowiadał przyszłe poszukiwania. Praca ostania cykl ośmiu rysunków Street z 1991 to próba wyjścia z przestrzeni geometrii.

Kurator wystawy: Włodzimierz Nowaczyk.

Wystawie towarzyszy dwujęzyczny, ilustrowany katalog.

 

 

FaLang translation system by Faboba