Wystawa „Kolory przemian. Malarstwo polskie z kolekcji Krzysztofa Musiała"

15 sierpnia – 22 listopada 2020

W Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, od 15 sierpnia 2020 roku, wielka wystawa „Kolory przemian. Malarstwo polskie z kolekcji Krzysztofa Musiała".
Jak napisał kurator - Bogusław Deptuła: „Kolekcja Krzysztofa Musiałato bez wątpienia jeden z najcenniejszych i najbardziej różnorodnych polskich zbiorów prywatnych, powstających na naszych oczach. Gdy jej twórca rozpoczynał swą przygodę z polską sztuką XIX, XX i XXI wieku, najpewniej sam nie przypuszczał, jak wielkie rozmiary ona przybierze i jak będzie spektakularna. Imponująca lista nazwisk i dzieł robi wielkie wrażenie: Michałowski, Matejko, Gerson, Wyczółkowski, Fałat, Ślewiński, Stanisławski, Boznańska, Wyspiański, Weiss, Makowski, Malczewski, Zak, Strzemiński, Stażewski, Czapski, Cybis, Nacht-Samborski, Potworowski, Brzozowski, Fangor, Wróblewski, Nowosielski, Lebenstein i wielu innych.(...)"

„Kolory przemian" to prezentacja 170 obiektów, reprezentujących twórczość wielu sztandarowych artystów z tej kolekcji, choć daleko nie wszystkich. Zarazem, aby ujawnić indywidualny gust kolekcjonera, na prezentowanej w PGS wystawie z rozmysłem zachowano większe zespoły dzieł poszczególnych artystów, jak choćby Boznańskiej, Fangora, Wróblewskiego. Przygotowując tę ekspozycję, kurator poszukiwał artystycznych wątków, które z jednej strony są trwałe i powracają w wielu pracach różnych artystów, z drugiej ukazują bogactwo możliwych rozwiązań, stylistyk oraz emocji towarzyszących powstawaniu autoportretów, martwych natur czy kompozycji figuralnych.Wystawa czynna:

15-31 sierpnia codziennie w godz. 11:00-20:00;
1 września – 22 listopada od wtorku do niedzieli w godz. 11:00-19:00
Wernisaż: 14 sierpnia 2020 o godz. 19:30

FaLang translation system by Faboba