PREMIERA: Maciej Sieńczyk „Spotkanie po latach”

24 czerwca 2023, godzina 17:30

Galaria aTAK, wspólnie z Wydawnictwem Literackim, zaprasza na spotkanie z Maciejem Sieńczykiem i jego wydaną właśnie powieścią graficzną „Spotkanie po latach".

Zapraszamy na spotkanie autorskie z rysownikiem i pisarzem, którego twórczość w polskim życiu kulturalnym dla wielu jest przykładem artystycznej niezależności. Jakkolwiek ostatnio zwykło się nadużywać terminu artysta osobny, wydaje się jednak, że w przypadku Macieja Sieńczyka określenie to jest wyjątkowo trafne. Od lat stoi on bowiem twardo w kontrze do tego, czym nasze duchowe potrzeby masowo zaspokaja samo generująca się artystyczna młódź. Sieńczyk pisze i rysuje (niekiedy udaje mu się te formy wypowiedzi od siebie oddzielić). I jako rysownik, i jako literat zaskakuje treścią, i formą, przekazem surowo zdyscyplinowanym, przekornie obnażającym banalne absurdeski ludzkiego żywota. Niekiedy Sieńczyk zdaje się posuwać na tej drodze może zbyt daleko, ale pewnie dzięki temu jest w swych wypowiedziach na wskroś prawdziwy.

Przenikliwość spojrzenia Macieja Sieńczyka na otaczający świat tkwi zapewne w jego, co by on sam nie mówił, przywiązaniu do tradycji, niekiedy specyficznej, jednak mimo wszystko tradycji. Na tym fundamencie, sprawdzonym, ugruntowanym, Maciej Sieńczyk twórczo buduje, nabiera pewności, krzepnie, uodparnia na zdradliwe podszepty teraźniejszości.

Na spotkanie z artystą zapraszamy 24 lipca o 17.30, wieczór autorski poprowadzi Paweł Dunin-Wąsowicz.
We wrześniu Galeria aTAK wróci niejako do tematu, dokonując prezentacji rysunków artysty, które powstały z myślą o jego książce „Spotkanie po latach". Ta wystawa będzie miała miejsce od 5 do 23 września 2023 roku.


FaLang translation system by Faboba