Paweł Kałużyński - Jeszcze, jeszcze jeszcze!

30 września – 3 grudnia 2022

Przeszłość, teraźniejszość i bardzo obiecującą przyszłość mieszczą w sobie obrazy Pawła Kałużyńskiego. Wystawa, którą przygotowaliśmy dla Państwa, nabrzmiewała w Pawle od dawna. Widać to było w jego ostatnich obrazach – z każdego z nich można było spokojnie „wykroić" dwa, a nawet cztery!
Na tę ekspozycję wybraliśmy dwadzieścia prac, dla których wspólnym mianownikiem jest tytuł „Jeszcze, jeszcze, jeszcze!". Znajdziemy tu, choć nieliczne, podobieństwa do znanego cyklu „Wielki sen" – wizytówki dla twórczości Pawła – ale niespodziewanie, pod osłoną nocy wynurzyły się z basenu postacie! To one prowadzą nas w najodleglejsze wspomnienia i spełnione tęsknoty. Czasami bawią się z nami w chowanego, skrywając się w tajemniczych zaroślach i zakątkach, innym razem wynurzają nieśmiało zza firany czy kotary wody.
Nie można było pozwolić Pawłowi na te igraszki z naszą wyobraźnią bez konsekwencji wystawy. Zatem Galeria aTAK wybrała właśnie ten moment, by powiedzieć „sprawdzamˮ i pokazać Państwu jego jeszcze nierozpoznane możliwości twórcze. Bo naszym zadaniem jest przyglądanie się rozwojowi i drodze artysty, którego malarstwo poleciliśmy Państwa uwadze w 2009 roku, organizując wystawę „Kuloodporne serce".
Obecna ekspozycja „Jeszcze, jeszcze, jeszcze!" potwierdza, że kontynuacja współpracy z Pawłem Kałużyńskim przynosi cenne doznania artystyczne. Czy jego serce nadal jest kuloodporne – nie będziemy sprawdzać, ale bezapelacyjnie wiemy, że cały czas bije dla malarstwa.

Katarzyna Włodarska

Reprodukcje obrazów: Agata Ciołkowa

Patron medialny
Artinfo.pl
TVP Kultura

FaLang translation system by Faboba