30 września - 4 grudnia 2021
Maciej Sieńczyk (ur. 1972) jest rysownikiem, ilustratorem, twórcą komiksów i plakatów. Od lat związany jest z miesięcznikiem „Lampa", Galerią Raster oraz internetowym „Dwutygodnikiem", do którego pisze felietony. Zilustrował między innymi książki Doroty Masłowskiej, Adama Wiedemanna, Michała Witkowskiego. Jest autorem rysunków do czasopism: „Przekrój", „Newsweek", „Polityka", „A4", „Wysokie obcasy", „Exklusiv" i innych. Opublikował albumy komiksowe: „Hydriola" (2005), „Wrzątkun" (2009) i „Przygody na bezludnej wyspie" (2012), a także powieść „Wśród przyjaciół" (2016). Artysta był nominowany do nagrody NIKE.
Macieja Sieńczyka interesują głównie ludzie, przyjaciele i znajomi, ludzie prości, nieco dziwaczni, mieszkańcy sąsiadujących z nim kamienic, podwórkowe indywidua. Artysty nie przestaje bawić i intrygować ów związany z ludzką społecznością galimatias niedorzeczności, odmienności, piękna, brzydoty, ułomności, mądrości, głupoty etc. To wszystko odzwierciedlają jego prace. Dorobek Sieńczyka jest w tym zakresie imponujący. Najnowszy, zakrojony na wielką skalę projekt zatytułowany Spotkanie po latach liczy blisko 300 wielkoformatowych rysunków. Obecna wystawa w Galerii aTAK, zatytułowana "Radości zwykłych ludzi", to tylko część tego, jeszcze nieskończonego, artystycznego zamierzenia.
Tą prezentacją chcemy przekonać widza, że ilustracyjna strona rysunków Macieja Sieńczyka nie jest dla nich najważniejsza. Pokazywane prace pozbawione kontekstu literackiego udowadniają, że są one przede wszystkim malarskim spojrzeniem na otaczającą rzeczywistość i nie domagają się słownego komentarza.
Maciej Sieńczyk pokazuje świat bardzo dobrze sobie znany, prozaiczny, bezpretensjonalny, swojski; artysta upamiętnia w nim przyjacielskie i towarzyskie spotkania, nietypowe sytuacje publiczne, niekiedy nieco ekstrawaganckie. Dzieli się swoimi obserwacjami i spostrzeżeniami z kronikarską sumiennością. Doszukuje się prawdy o nas w tym co zwykłe, proste, codzienne.
Kurator: Jerzy Wojciechowski
Patronat medialny
TVP Kultura
artinfo.pl
Niezła Sztuka