Józef Czapski. Prace na papierze z kolekcji Grzegorza Przewłockiego

9 marca - 18 maja 2023

Józef Czapski znany jest ze swojego długiego i niezwykle bogatego życia. On, pacyfista, odznaczony orderem Virtutti Militari za odwagę w walce z bolszewikami w 1920 roku; on, więzień sowieckich obozów w Starobielsku i Griazowcu w latach 1939-1941; on, oficer w Armii II Korpusu i bliski współpracownik generała Andersa; on, dla którego generał De Gaulle miał zawsze otwarte drzwi; on, arystokrata; on, współzałożyciel paryskiej „Kultury"; on, autor książki „Na nieludzkiej ziemi"... on Czapski, uważał się jednak zawsze, i przede wszystkim, za malarza. W jego niezłomnej artystycznej determinacji, często kaleczonej przez czas, w którym przyszło mu żyć, czuje się wspólnotę z duchem Vincenta van Gogha.

Galeria aTAK ma zaszczyt pokazać Józefa Czapskiego przede wszystkim jako rysownika. Prezentujemy kilkadziesiąt prac z kolekcji Grzegorza Przewłockiego, wnuka Karoliny, starszej siostry malarza.

Czapski wplątany w wojenne zawieruchy często nie mógł po prostu malować. Może z konieczności więc jego artystyczną potrzebą stało się rysowanie. Notował w formie szkiców wszystko, co przeżywał, co go otaczało, co zwracało jego uwagę. Nigdy nie rozstawał się ze swoim zeszytem, rysował wszędzie: w kawiarniach, barach, na przyjęciach, wystawach, w metrze, pociągu, na przystankach, w plenerze.

Takiego Józefa Czapskiego pragnie przybliżyć Galeria aTAK. Pokazujemy kilkadziesiąt rysunków i kilka prac olejnych. Grzegorz Przewłocki, już jako nastolatek, poznał swego wuja, który, mimo dojrzałego wieku, stał się jego przewodnikiem po Paryżu, zabierał do kina, na koncerny, na wystawy i z którym do końca jego życia pozostawał w bardzo bliskiej i serdecznej relacji. Przy okazji niemal każdego spotkania Czapski obdarowywał Grzegorza swoimi rysunkami. Tak powstała ta wyjątkowa kolekcja. Oprócz pejzaży, scen z codziennego życia, znajdują się w niej także portrety osób bliskich Czapskiemu: członków jego rodziny i przyjaciół, jak choćby Herberta, Mrożka, Malraux czy Dedeciusa.

Galeria aTAK prezentuje twórczość Czapskiego po raz drugi i, mamy nadzieję, nie po raz ostatni.

Patronat Honorowy

Dyrektor Festiwalu Józefa Czapskiego
Elżbiety Skoczek

Patroni medialni
Artinfo.pl
Niezła Sztuka
TVP Kultura


Na zdjęciu: Józef Czapski, „Para na plaży", 1954, olej, płótno, 59 x 37 cm

FaLang translation system by Faboba