Dzień dobry panie Gauguin. Między skrajnościami. Obrazy Grzegorza Bednarskiego

13 marca - 12 lipca 2020

Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie, we współpracy z Galerią aTAK, przygotowała obszerną wystawę twórczości Grzegorza Bednarskiego - jednego z najciekawszych twórców współczesnej sztuki polskiej. Jego dzieła od lat układają się w cykle tematyczne, realizowane w rysunkach i obrazach malarskich, olejach i pastelach. Artysta w wyjątkowy sposób potrafi uchwycić fundamentalne problemy egzystencjalne: relacji z innymi, relacji ze sobą, relacji z absolutem, i wyrazić te podstawowe sprawy w plastycznej formie, odpowiedniej i zrozumiałej dla współczesności, przy tym Bednarski kreuje formy, które otwierają nowe horyzonty.

Galeria częstochowska pokaże ekspozycję w kilku salach, co da możliwość zaprezentowania ponad 130 dzieł: obrazów, rysunków, pasteli. Osią konstrukcyjną wystawy będzie zawarta w obrazach opowieść o doświadczeniu nadzwyczajnym – pewnego rodzaju przeżyciu mistycznym, z drugiej zaś strony zaakcentowane będą rozwiązania formalne jakich użył artysta, by tego rodzaju doświadczenia wyrazić. Pokażemy wybrane „Martwe natury", fragmenty serii „Piekło", cykle „Personifikacje", „Ni mas ni menos", „Poruszenie z postacią ekstatyczną", „Czaszki", „Prace Heraklesa".

Wystawa oraz katalog pozwolą poznać szerokiej publiczności postawę artystyczną łączącą w sobie skrajności: sensualność, emocje z intelektem, ciało i ducha - bo Bednarski jest artystą szczególnym.

FaLang translation system by Faboba