Wiktor Dyndo. Obyś żył w ciekawych czasach

20 września - 30 listopada 2013

Tytułowe chińskie przekleństwo oznacza, że ciekawe czasy są najgorsze. Na wystawie Wiktor Dyndo zaprezentuje kilkanaście nowych obrazów i rysunków, które przedstawiają fragmenty rzeczywistości polityczno-gospodarczej. W czasach, w których żyjemy, artysta krąży wokół tematów rosnącej chińskiej dominacji, manipulacji mediów, estetyzacji wojny, kryzysu gospodarczego oraz zmian społecznych.

„Relacje fotograficzne lub filmowe z frontów walk są pięknymi ujęciami, na których kłęby dymów i eksplozje wyglądają niezwykle malowniczo. Film dokumentalny Warnera Herzoga „Lekcje ciemności (Lektionen in Finsternis)" (1992) był jedną z moich inspiracji. W filmie pokazany jest krajobraz po I Wojnie w Zatoce Perskiej – płonące i dymiące kuwejckie szyby naftowe, jeziora nafty rozlewające się na pustynię. Fascynująca, wyrafinowana estetyka, piękno i dramat w jednym. Tak, jak w wielu czasopismach drukowanych i wirtualnych magazynach, obok reportażu wojennego mamy reklamę biżuterii albo perfum – tak samo w telewizjach informacyjnych dochodzi do przerywania dramatycznych relacji blokiem reklam." – mówi Wiktor Dyndo.

W swoich wcześniejszych pracach artysta koncentrował się na rejonie Bliskiego Wschodu, poruszał tematy związane z terroryzmem, islamofobią oraz z konsekwencjami zamachu 11 września. Na tle pejzażu pustynnego przedstawiał symbole kulturowe i religijne. Jego obraz z dwiema wieżami WTC znalazł się na okładce książki Judith Butler „Ramy wojny. Kiedy życie godne jest opłakiwania?". Amerykańska filozofka opisuje w niej zagadnienie cenzury, podając przykłady kontroli władz amerykańskich nad materiałami, które prasa publikowała w czasie wojny w Iraku w 2003.

„W moich nowych obrazach odnoszę się do rzeczywistości ze znacznie szerszej perspektywy. Ważne jest nawiązanie do kreowanej rzeczywistości świata informacji. Prasa, telewizja, Internet są dla mnie nieustającym źródłem inspiracji."

Projektowi Obyś żył w ciekawych czasach towarzyszy katalog z reprodukcjami obrazów prezentowanych na wystawie oraz tych, które na niej się nie znalazły. Publikacja wydana przez Galerię aTak, zawiera także teksty kuratorki wystawy Agnieszki Sural i krytyka Stacha Szabłowskiego. (Premiera planowana jest w dniu otwarcia wystawy.)

Kuratorka: Agnieszka Sural

 

Wiktor Dyndo, urodzony w 1983 roku w Warszawie, jest absolwentem Wydziału Malarstwa ASP w Warszawie. Zanim swoje pierwsze kroki w kraju postawił na Biennale Sztuki Młodych „Rybie oko 5" w Słupsku (2008), miał indywidualne wystawy w Kairze (2005) i Teheranie (2007). W 2009 artysta otrzymał I Nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Malarskim „Obraz Przestrzeni Publicznej", organizowanym przez ZPAP oraz CK Zamek w Poznaniu. Brał udział w wystawach m. in. w CSW Zamek Ujazdowski (Warszawa), w Witrynie (Warszawa i Madryt), BKS Garage (Kopenhaga), w Galerii Bielskiej BWA oraz Galerii Klimy Bocheńskiej (Warszawa). Jego prace znajdują się w kolekcjach w Polsce i za granicą, m. in. w Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Francji, Iranie, Egipcie oraz Stanach Zjednoczonych.

 

Kuratorka wystawy:

Agnieszka Sural

 

Patroni medialni wystawy:

     

 

 

 

 

                           

                         

FaLang translation system by Faboba