Rafał Wilk. Find your way home

29 września 2012 - 24 listopada 2012

Wystawa Rafała Wilka "Find your way home" jest tradycyjną podróżą artystyczną, rozumianą jednak we współczesny sposób, nie jako zmiana lokalizacji, lecz jako reminiscencja spotykanych ludzi, zasłyszanych historii, odwiedzonych miejsc.

Obok „kadrów" z podróży na wystawie pojawią się portrety działaczy politycznych, bohaterów narodowych i lokalnych, często nieżyjących, wciąż jednak wyczuwalnie obecnych na odwiedzonych terenach.

Rafał Wilk wskazuje, że Grand Tour dziś to codzienna praca artysty, umiejętność obserwacji świata. Podróżowanie jest poznawaniem mieszkańców, uczestniczeniem w ich codzienności, uważnym słuchaniem lokalnych historii, smakowaniem, poszukiwaniem zapachów. Wędrówka autora po Bałkanach, której wynikiem jest wystawa „..." to również poszukiwanie światła, barw, emocji, uchwycenie wyjątkowych momentów przyrody i architektury. Jest też odwołaniem do jego rodzinnej historii, poszukiwania siebie.

Podróż to stan ducha. Obok kadrów odnoszących się do dalekich wypraw, pojawiają się także fragmenty lokalnej niemieckiej historii na Ziemiach Zachodnich, gdzie Rafał Wilk pracuje na co dzień. Odwołuje się zarówno do tematów już nieobecnych, jak i miejsc, które dopiero powstają. Jego twórczość stanowi komentarz do bieżących wydarzeń społecznych, politycznych i kulturalnych.

Marta Gendera

Kurator wystawy: Rafał Wilk

 

Rafał Wilk (ur. 1979) jest artystą interdyscyplinarnym, zajmuje się filmem, fotografią, malarstwem. Studiował w Instytucie Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Zielonogórskim. (2006) Dyplom z malarstwa w pracowni prof. Ryszarda Woźniaka.
Pochodzi z Zielonej Góry, mieszka i pracuje w Warszawie.

Współpracuje z Fundacją Salony.

 

FaLang translation system by Faboba